CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Při návštěvě Třeboňska nezapomeňte navštívit Chlum u Třeboně. V tomto malebném historickém městečku najdete zámek, impozantní barokní kostel, ke kterému vede nádherná křížová cesta, hráz rozlehlého renesančního rybníku Hejtman. K chlumským atrakcím v červnu 2022 přibylo i nově upravené Náměstí, které prošlo díky inciativě místních obyvatel originální architektonickou úpravou.
Nová, tzv. dešťová zahrada se nachází na SV straně Náměstí v bezprostřední blízkosti Základní školy a Domu dětí Domeček.
Pojem dešťová zahrada může pro laiky, kteří se příliš nezajímají o efektivní hospodaření s vodou, působit poměrně exoticky. Dnes je však tento typ zahrad čím dál aktuálnější; jedná se o úpravy terénu tak, aby došlo k efektivní využití srážkové vody ze střech, chodníků a zpevněných ploch tím, že jsou svedeny k dalšímu místnímu využití či zavlažování, a neodtékají pryč z daného pozemku.
Dešťová zahrada je volně přístupná.
Dnem slavnostního otevření Dešťové zahrady se stala neděle 3. července 2022.
Chlum u Třeboně má tímto novou unikátní zajímavost, která má předpoklady stát se útočištěm nejen pro školáky, ale i veřejným prostorem.
O myšlence vzniku chlumecké Dešťové zahrady
Hlavní hybatelkou úprav Náměstí se stala Lucie Černická, předsedkyně místního neziskového spolku Vespolek .
„V původním architektonickém plánu bylo třeba u školy naplánováno parkoviště,“ vysvětluje Lucie Černická, jak se rodila nová podoba náměstí. „Děti by tím přišly o možnost venkovního výběhu o přestávce. Tak jsem nakonec domluvila, že bychom v téhle části náměstí vybudovali místo něj venkovní učebnu, altán a veřejnou zahradu,“ dodává s tím, že řada místních přiložila ruku k dílu a pustila se do stavebních prací. V projektu byla naplánovaná obnova staré studně a nově i lapání dešťové vody ze sousedních střech, aby zahrada měla dost vláhy a i děti si mohly za horkých dnů hrát s vodou.
Zahrada měl být dokončena již v roce 2021, ale koronavirus práce na projektu zbrzdil.
(zdroj https://region.rozhlas.cz)