CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Cvičení v bazénu patří mezi vodoléčebné procedury. Má jednoznačně pozitivní vliv na lidské zdraví, zlepšuje svalovou sílu a kondici, a není vyčerpávající. To jsou asi hlavní důvody, proč je cvičení ve vodě (neboli hydrokinezioterapie) velmi oblíbená forma cvičení, a to stále více i mimo lázeňská zařízení.
Při cvičení ve vodě se využívá základních přirozených účinků, kterými vodní prostředí působí bezprostředně na člověka. Tyto účinky – tepelný, mechanický a chemický – jsou cvičením ve vodě ještě umocňovány.
Tepelný účinek je při obvyklé teplotě v bazénu 28 – 33 °C uvolňující a relaxační. V teplé vodě dochází lépe ke snížení napětí ve svalstvu a k uvolnění kloubů.
Z mechanických vlivů se využívá především účinků hydrostatického tlaku a odporu prostředí. Účinek hydrostatického tlaku se projevuje zlepšením hybnosti, snížením svalového tonusu a také snížením potřeby kyslíku. Voda organismus nadnáší a tento zdánlivý pokles tělesné hmotnosti způsobuje, že pohyby jsou snadnější, plynulejší a váha organismu při cvičení nepřetěžuje nosné klouby. Tlak působí příznivě i na krevní a lymfatický systém v těle. Působí jako elastická bandáž, což dává kloubům více jistoty. Při cvičení ve vodě může být využito těchto fyzikálních vlastností ve smyslu cvičení proti odporu k posílení svalstva, a to při sníženém vnímání bolesti.
Odporem vody se při hydrokinezioterapii posilují jednotlivé svalové skupiny i celý svalový korzet, protože na rozdíl od cvičení na suchu je zde odporové cvičení součástí každého pohybu. Zároveň vodní tlak působí jako lehká lymfodrenáž, což uvítají asi hlavně ženy, bojující proti celulitidě.
Chemický účinek vody je dán obsahem minerálů a stopových prvků, které mají příznivý vliv na metabolismus kožních a podkožních vrstev.
V posledních letech je běžné používat v bazénech slanou vodu. Je tomu tak i v třeboňských lázních. Tato – správně řečeno – mírně slaná voda (má zhruba desetkrát nižší salinitu než klasická slaná mořská voda) se oproti dříve používané chlorované vodě, příznivěji chová k pokožce, je lépe snášena, nezpůsobuje pálení a červenání očí, nemá nepříjemný zápach chloru a připomíná, i když jen vzdáleně, svěžest moře.
Cvičení v bazénu je součástí nabídky lázeňských procedur třeboňských lázní Aurora i Bertiných lázní. Cvičení je organizováno ve skupinách dle druhu onemocnění. (Například skupina pro pacienty s onemocněním páteře, skupina pro pacienty s onemocnění dolních končetina či skupina pro pacienty s revmatickým onemocněním). Procedura trvá většinou 20 minut a předepisuje ji lékař. Je i volně prodejná.