Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Chýnovské jeskyně

Jste-li na jihu Čech na letní dovolené, může se vám hodit tip na výlet, který je jako stvořený pro horké letní dny. Navštivte chýnovské jeskyně vzdálené 60 kilometrů severně od Třeboně u města Tábora a vězte, že tam se příjemně zchladíte.

Chýnovské jeskyně

Jedná se o nejstarší zpřístupněnou jeskyně v ČR a zároveň je to jediná přístupná jeskyně v jižních Čechách.

Prohlídka jeskyně nabízí vstup do nádherného mramorového labyrintu hluboko pod zemí, kde uvidíte pozoruhodné přírodní útvary jako je Dračí hlava nebo Purkyňovo jezírko. 

Celková délka jeskynního systému, který není ještě dodnes zcela prozkoumán, je více než 1200 metrů. v prostorách mimo návštěvní okruh probíhá speleologický a speleopotápěčský průzkum, při kterém byly v 80. a 90. letech objeveny rozsáhlé, trvalé zatopené prostory s jedinečnými drůzami křemene a dalších minerálů. 

K pozvánce:

  • délka turistické trasy je 220 metrů s převýšením 42 metrů (cca 300 schodů)
  • doba prohlídky 40 minut, teplota vzduchu 5-9 °C.
  • otevřeno od dubna do října, denně kromě pondělí

Ke "vzniku" jeskyně 

Jeskyně byla objevena v roce 1863 v malém selském lomu na jižním svahu Pacovy hory. To zde jistý dělník při práci upustil kladivo, které zapadlo do rozsedliny ve skále. Aby nástroj našel, musel se protáhnout do pukliny a překvapeně zjistil, že úzká štěrbina se mění v širokou chodbu, která pokračuje do hloubky.

Zda lamač své kladivo našel nevíme, ale jisté je, že objevil vchod do jeskyně, v té době největší v Čechách. Již několik dní po objevu tehdejší správci uměleckých sbírek Musea království Českého Antonín Frič a Jan Krejčí jeskyni zaměřili a zhotovili první mapu podzemních prostor.

Od roku 1865 začalo přičiněním rolníka Josefa Rothbauera zpřístupňování jeskyně. Ten prokopal usazeniny, do strmých úseků umístil žebříky a úpravou vchodu umožnil již roku 1868 prohlídku prvním návštěvníkům. Jeho vnuk Václav se zasloužil o velmi citlivé a romantické zpřístupnění zbudováním kamenných schodišť a můstků.

Roku 1952 pak byla celá trasa elektrifikována. Jeskyně stále zachovává svůj historický ráz zpřístupnění a zůstává romantickou vycházkou do historie. Jeskyně je významným zimovištěm  mnoha druhů netopýrů a trvale zde žije řada bezobratlých živočichů. 

Jeskyně v Chýnově je Národní kulturní památka zařazena do evropské sítě chráněných území soustavy NATURA 2000.

Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 0 komentářů


Konec výpisu článku Chýnovské jeskyně, id: 11839 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 13.08.2018
Autor: Marie Košinová