CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Český nadační fond pro vydru je nevládní nezisková organizace, jejíž náplní je ochrana životního prostředí a podpora v tomto směru pozitivních lokálních projektů.
Zaměstnává nás především ekologická výchova (ekologické výukové programy pro školy, přednášky a akce pro veřejnost, exkurze), provoz stanice pro zraněné a handicapované živočichy, zpracovávání posudků ohledně náhrad škod způsobených vydrou dle zákona 115/2000 Sb.; z výzkumné činnosti pak grant řešící vztah biodiverzity, škody na rybích obsádkách a intenzity hospodaření na rybnících, na čemž spolupracujeme s ENKI o.p.s. a Rybářstvím Třeboň a.s.
Naše aktivity se v současnosti zdaleka netýkají výhradně vydry, tu chápeme jako vlajkový druh, který je z mnoha důvodů dobrým symbolem místní přírody včetně problematiky její ochrany.
Sídlíme v areálu bývalých jatek, ze kterého hodláme vybudovat návštěvnické centrum Via natura. Již nyní zde funguje také kancelář ekoporadny, která na poli ekoporadenství úzce spolupracuje s dalšími jihočeskými organizacemi sdruženými Krasec o.s. (www.krasec.cz s poradnou on-line, vydávání časopisu Krasec aj.).
Nezisková organizace Český nadační fond pro vydru v Třeboni provozuje Ekocentrum Vydra, což je od jara 2024 souhrnné označení pro Záchrannou stanici pro handicapované a poraněné volně žijící živočichy, přírodní zahradu, poradnu.
Záchranná stanice je zařazena mezi stanice pro dočasné umístění nalezených poraněných volně žijících živočichů. Nalezenému zvířeti je zde poskytnuta primární pomoc a v případě potřeby i veterinární ošetření. Jedinci takto ošetřeni jsou po určité době rekonvalescence vypuštěni zpět do volné přírody nebo v případě trvalého poškození a neschopnosti samostatné existence dál převezeni do okolních stanic pro handicapované živočichy, které poskytují takto postiženým jedincům možnost trvalého umístění a odbornou péči.