Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Červená Lhota

Jste-li na Třeboňsku více dní, určitě si nenechte ujít návštěvu zámku Červená Lhota, který se nachází necelých 40 km severně od Třeboně. Jste-li zdatnější cyklisté, můžete vyrazit z Třeboně na zámek na kole.

Pozvánka na zámek Červená Lhota

Pohádkový zámek Červená Lhota je starobylým šlechtickým sídlem, doloženým již roku 1465. Stojí na skalním hřbetu jen o málo větším než základy budovy propojením jednotlivých staveb starší tvrze  kolem téměř čtvercového nádvoří. 

Tato původně gotická tvrz byly v renesanci vystřídána zámkem, jehož podoba se několikrát výrazně změnila. Dnešní vzhled dala zámku přestavba z let 1902 - 1910, kterou vedl významný vídeňský architekt Humbert Walcher z Moltheimu.

Na zámku se vystřídala řada majitelů, z nichž je vedle stavebníků rytířů Kábů z Rybňan třeba připomenout slavný hraběcí rod Slavatů a především posledního majitele knížata Schönburg-Hartenstein. Zámecká expozice se vrací do doby těchto posledních majitelů, kterými byl kníže Josef Alexandr Schönburg – Hartenstein s manželkou Karolinou, rozenou princeznou z Liechtensteinu.  a představuje pozoruhodné interiéry, které přes nepohodlí staré renesanční dispozice byly obývány až do roku 1945.

V roce 1901 založil kníže Johann Schönburg na rozloze čtyř a půl hektaru zámecký park, do jehož romanticky členěného terénu dal vysázet vzácné druhy dřevin. V parku stojí zajímavá  zámecká kaple - jednolodní kostelík Nejsvětější Trojice z poloviny 16. století, která má v interiéru dochované původní fresky a představuje místo posledního odpočinku některých zdejších majitelů.

Historie Červené Lhoty

Na místě dnešního zámku stávala původně gotická tvrz, tvořená třemi samostatnými budovami. V roce 1530 koupil panství rytíř Jan Kába z Rybňan, který zde chtěl vybudovat pohodlný renesanční zámek. Vedením stavby pověřil italského architekta Giovanniho da Spazia, zvaného též Hons Vlach, autora budějovické radnice a pravděpodobně i pražského Belvederu. Při přestavbě v letech 1542 – 1555, začlenil Spazio původně samostatně stojící staré budovy do nové čtvercové dispozice s drobným dvorem a nádvorní arkádou. Při úpravách terénu byla také pravděpodobně odtěžena skalní šíje a údolí přehrazeno sypanou hrází. Vznikl tak rybník, obklopující zámek.

V roce 1597 prodali Kábové Lhotu Vilému Růtovi z Dírné. Poté zámek chvíli vlastnil italský důstojník Antonio Bruccio a roku 1621 zámek od královské komory koupil Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka a připojil ji k rozsáhlému hradeckému panství. Červená Lhota tak načas stala oblíbeným letohrádkem slavatovské rodiny a byla proto v polovině 17. století barokně přestavována. Ve východním křídle byl vybudován honosný sál s bohatou štukovou výzdobou, přistavována věž a průjezd byl vyzdoben nástěnnou malbou.

Po vymření Slavatů v roce 1691 střídala Červená Lhota často majitele. V roce 1835 koupil panství Eduard Schönburg – Hartenstein a v majetku této rodiny zůstala Červená Lhota až do roku 1945. Schönburgové dali v letech 1841 – 1863 zámek romanticky upravit v novogotickém slohu. Na přelomu století zámek zdědil významný diplomat Johann Schönburg, který se za účasti architekta Humberta Walchera z Molheimu pokusil v letech 1901–10 rekonstruovat ideální renesanční podobu zámku.

Adresa a kontakty

  • Zámek Červená Lhota, 378 21 Kardašova Řečice
  • Tel: +420 384 384 228
  • E-mail: cervenalhota@npu.cz
  • www: www.zamek-cervenalhota.cz

Tip Třeboňska:

Pár kilometrů od zámku Červená Lhota je město Deštná, které má několik unikátních památek a dvě zajímavá muzea. jste-li v těchto končinách, doporučujeme jej k návštěvě.

Galerie
rozbalit galerii
Mapa
sbalit mapu
Komentáře
Celkem 1 komentář, poslední přidán 12.08. 2014 15:59

jaroslava 12.08. 2014 15:59 Odpovědět
zámeček Červená Lhota se nám moc líbil byla to krásná prohlídka děkuji moc za tak krásný zámeček byl to náš první výlet na Červenou Lhotu děkuji

Konec výpisu článku Červená Lhota, id: 5430 , rubrika: Cykloturistika a turistika
Kategorie: , zveřejněn: 1.12.2015
Autor: Marie Košinová