CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Máte zvídavé děti? Zajímají Vás technické památky? Jedna velmi zajímavá technická památka, která jistě stojí za návštěvu, stojí 25 km od Třeboně.
Buškův hamr nalezneme 1 kilometr jihozápadně od města Trhové Sviny na toku Klenského potoka, v podhůří Novohradských a Slepičích hor.
Buškův hamr je unikátní zachovalý a zcela funkční vodní hamr z přelomu 18. a 19. století. Jedná se o historickou kovárnu na vodní pohon, kde je do dnešních dnů zachovalé veškeré zařízení: výheň, dobové kovářské náčiní i buchar, brus, dmychadlo. Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Uvidíme vantroky neboli dřevěná koryta na vodu, která padá na tři kola a ta pohánějí jednotlivé přístroje potřebné pro výrobu předmětů ze železa. Veškeré toto zařízení lze za příznivého stavu vody vidět v provozu.
Hamr byl postaven v roce 1780 a je jedním ze tří zachovalých funkčních hamrů v České republice. (Další dva se nacházejí ve Veselém Kopci na Chrudimsku a v Dobřívi na Rokycansku.) Uvnitř najdete unikátní dubový buchar „kobyla“ (největší v ČR), jímž hamerníci opracovávali železné výkovky. Váží okolo 300 kg a dokáže kovat rychlostí 150 úderů / minutu.
Součástí expozice výrobní části hamru je i jedinečná kolekce nářadí hamerníka.V obytné části je pak zachováno dobové vybavení, včetně tzv. "černé kuchyně". Hamr se jmenuje podle svého posledního majitele.
V létě se v Hamru konají koncerty, divadelní představení a různé kulturní a společenské akce. Na místě je možnost zakoupení turistické známky č. 352.
Otevírací doba:
Vstupné (s výkladem):
Stránky objektu: www.buskuv-mlyn.cz.
Provozovatelem Buškova hamru je od roku 2013 Domeček – středisko pro volný čas a integraci DM CČSH (Diakonie a misie církve československé husitské).