CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida (z řečtiny: ankylos – křivý, spondylos – obratel) je dlouhodobé zánětlivé onemocnění. Postihuje v první řadě kloub mezi křížovou kostí a pánví, a klouby páteře.
Nemoc je pojmenovaná po ruském lékaři neurologovi V. M. Bechtěrevovi, který nemoc na konce 19. století studoval a poté ji odborně popsal.
Tato nemoc již trápí lidstvo dlouho: změny na páteři, charakteristické pro tuto chorobu, byly prý nalezeny i u některých mumií ze Starého Egypta. Mezi osoby postižené Bechtěrevovou chorobou patřil i významný český spisovatel Karel Čapek.
Bechtěrevova nemoc je chronické kloubní zánětlivé onemocnění. Nejčastěji začíná mezi 15. a 30. rokem, ale vzhledem k pomalu se rozvíjejícím příznakům bývá často diagnostikována později. Přitom čím dříve je u pacienta stanovena, tím lépe lze snižovat následky a zlepšovat průběh choroby.
V zásadě se nemoc projevuje tuhnutím kloubů, v kterých dochází k nahrazování měkkých a pružných tkání (vazivo, chrupavka) tkání tuhou – kostní.
Nemoc začíná zpravidla bolestmi v kříži, pak v oblasti hrudní páteře, kde onemocnění omezuje i dýchací pohyby. Dochází k postupnému tuhnutí až úplnému ztuhnutí páteře (ankylóza) páteře. U některých postižených se zánět následně objeví i na jiných, nejčastěji kyčelních kloubech.
Lze zjednodušeně říci, že v této nemoci jde o imunitní reakci organismu proti vlastním tkáním. Proč tento zánět vzniká, proč pokračuje a proč postihuje především mladé muže, není doposud vysvětleno.
Teprve koncem 20. století došlo k prvnímu významnému objevu. Mezi bechtěreviky bylo nalezeno společné pojítko – antigen HLA B-27. Přesný význam a spojitost této látky s vlastním zánětem není ještě zcela známá, protože se tento antigen vyskytuje i u řady zdravých lidí. Lze pouze říci, že je rizikovým faktorem.
Léčba Bechtěrevovy choroby vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Přesto není při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná.
Léčba spočívá v podávání léků zaměřených na působení proti zánětlivému postižení a proti bolesti a v rehabilitaci. U málokteré nemoci je právě rehabilitace natolik zásadní jako právě u Bechtěrevovy choroby. Pomocí ní je totiž možné zpomalit rozvoj nemoci i její další průběh. Pomáhá udržet pružnost a pohyblivost páteře jako celku. Rehabilitace spočívá v masážích a rozcvičování páteře a dechových cvičeních. Důležitý je i nácvik přímého držení těla a udržování obratnosti.
Velmi vhodná je i každoroční lázeňská léčba, kde jsou pro pacienty s touto chorobou připraveny speciální lázeňské programy.
Mezi lázně zabývající se léčbou Bechtěrevovy nemoci patří třeboňské lázně, které se specializují především na léčbu nemocí pohybového aparátu.
Bechtěrevově nemoci prozatím nelze předcházet. Lze ji však včas diagnostikovat a zmírňovat nevratná poškození kloubů, která způsobuje.