CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Anifilm 2011 je minulostí. Konal se v Třeboni od 3. do 8. května 2011. Po dobu konání festivalu jihočeská Třeboň doslova zářila pohádkovou atmosférou. Z věže staré radnice se usmívala muchovská dívka z plakátu, na animované filmy zvaly na mnoha místech města různobarevné rybky, na náměstí bylo možné potkat známé tváře – animátory i zmiňovanou dívku z plakátu.
První dny festivalu byla poměrně zima, a proto se většinou návštěvníci festivalu pouze mihli náměstím, jak přecházeli mezi festivalovými prostory, ale v dalších dnech se oteplilo, zahradní restaurace se naplnily, lidé se procházeli či vyhřívali na lavičkách, poslední volné ubytovací prostory se obsadily. Vždy večer se lidé na náměstí sešli na promítání nejzajímavějších animovaných filmů poslední doby, a poté se mnozí přemístili do Besedy na noční koncert či na diskotéku.
Fotoprocházka festivalovou Třeboní
V sobotu 7. 5. večer byly v Divadle J. K. Tyla na slavnostním zakončení vyhlášeny výsledky mezinárodního festivalu animovaných filmů.
Na Anifilmu probíhala soutěž v pěti kategoriích, ale cen – což byla láhev s vodou z rybníka Svět a iluzí animovaného světa – rozdal festival nakonec osm. Dvě hlavní festivalové ceny si odvážejí čeští tvůrci.
Celovečerní filmy pro dospělé:
Celovečerní film pro děti:
Zvláštní ocenění:
Krátký film:
Zvláštní ocenění v této kategorii:
Česko-slovenský studentský film:
Zvláštní ocenění:
Cena za celoživotní přínos:
Ceny se předávaly za přítomnosti mnoha významných hostů. Z „domácích“ se zúčastnili starosta Třeboně Jiří Houdek a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Z Prahy přijeli Ivo Mathé, Pavel Koutský, Zdenka Deitchová, Michaela Pavlátová, Maria Procházková, Jaromír Kallista, Jan Jíra, Aurel Klimt…
Mezi hity festivalu patřila bezesporu tvorba Jana Švankmajera; tento tvůrce si z Třeboně také odváží dvě ceny.
Návštěvníci festivalu měli v Třeboni jedinečnou příležitost shlédnout všech šest celovečerních filmů Jana Švankmajera. O tyto projekce byl velký zájem, neboť tyto filmy jsou často již kultovní a poměrně špatně dostupné.
Na festival přijel dlouholetý spolupracovník Jana Švankmajera a producent Jaromír Kallista, který také převzal za J. Švankmajera obě ceny. V rozhovoru pro tisk uvedl, že zásadně nesoutěží, ale protože mají Třeboň rádi, udělali výjimku. „Máme rádi tyto malé lidské festivaly, které moc nepředstírají, a kde se diváci skutečně chodí dívat na filmy,“ dodal.
K filmu Přežít svůj život byla po dobu konání festivalu ve výstavním sále k vidění i velmi zajímavá výstava koláží.
K velkým zážitkům festivalu patřila nabídka filmů animovaných na Oscara, které nejsou běžně v Česku k vidění. V této sekci byl vrcholným zážitkem snímek Ztracená věc, který Oscara 2010 opravdu získal.
Nepřenositelným zážitkem byla sobotní projekce vítězných snímků z plátna, které organizátoři ve spolupráci s třeboňskými rybáři umístili na hladinu rybníka Svět. Dodejme, že rybník Svět nebyl z důvodu jarního výlovu ještě zcela napuštěn, ale právě díky tomu mohli diváci jít blíž k vodě.
Přehlídka animovaných filmů nabídla více než 250 snímků; během šesti dnů se projekcí a doprovodného programu zúčastnilo téměř 17 000 diváků.
Anifilm 2011 je minulostí, ale my již známe termín Anifilmu 2012. Příjměte naši pozvánku ve formě
Ohlédnutí za Anifilmem 2011 v naší fotogalerii.
Na shledanou v Třeboni 3. – 8. května 2012.