Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

Více jak 50 let Otáčivého hlediště Český Krumlov

Otáčivé hlediště Český Krumlov je více než půl století významným a ve světovém měřítku i ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním řešením a využíváním scénického prostoru. Bylo založené v roce 1958 a dodnes je unikátním přírodním amfiteátrem.

Rok 2008 - 50 let Otáčivého hlediště

V roce 2008 u příležitosti 50. výročí vyšla následující tisková zpráva:

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích si v roce 2008 připomíná 50 let od zahájení provozu otáčivého hlediště – světového unikátu plenérového divadla – v zahradě českokrumlovského zámku. Každoročně se zde divákům představují soubory Jihočeského divadla – balet, činohra, opera a loutkohra. Výjimečnost jubilejní sezóny (2008) spočívá v historické účasti zahraničních účinkujících umělců. Tato sezóna se nese ve znamení otevírání se světu.

Padesát let Otáčivého hlediště Český Krumlov

Fenomén divadla má v Českém Krumlově stále domovské právo už od středověku – právě tady se zrodila mnohokrát nová divadelní reforma i tradice. První pokus provozu točny „v malém“ se v zámeckém parku odehrál 9. června 1958 inscenací Weisenbornovy hry Ztracená tvář.

Otáčivé hledištěDo současné podoby prošla točna řadou konstrukčních změn, zvyšovala se i kapacita sedadel a od pohonu lidských paží, kdy točnou hýbali vojáci, se přešlo na pohon elektrický.

Existence a případná budoucí podoba Otáčivého hlediště Český Krumlov není v současné době (psáno v roce 2009) stále vyjasněna. Zaručena je Jihočeskému divadlu pouze sezóna 2009. Následná období budou předmětem řady jednání ať už na úrovni Magistrátu města České Budějovice (zřizovatel Jihočeského divadla), Městského úřadu v Českém Krumlově či Krajského úřadu Jihočeského kraje nebo řady dalších politiků, úřadů a institucí.

Letní sezóna trvá na Otáčivém hledišti Český Krumlov vždy od června do srpna. Vystřídají se zde postupně všechny umělecké soubory a složky Jihočeského divadla včetně externistů a komparsistů. Technickou novinkou sezóny 2008 byla inovace kompletního audio systému, který zaručuje konstantní vysokou zvukovou kvalitu reprodukované ale i živé hudby po celém obvodu točny.

Otáčivé hlediště Český Krumlov jako potencionální evropský fenomén plenérové opery

Přestože se Otáčivé hlediště Český Krumlov spojuje české veřejnosti především s léta se táhnoucími spory o jeho existenci či zrušení, jedná se o skutečný unikát v evropském i světovém měřítku.

Princip otáčivého hlediště, zasazeného do nádherného zámeckého parku, má schopnost zaujmout na evropské letní divadelní nabídce významné místo, podobně jako velmi slavné evropské „open air“ scény – jezerní jeviště v Bregenz, či Aréna ve Veroně. Cílem uměleckého a marketingového snažení Jihočeského divadla ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem v Českém Krumlově, je začlenění operního a baletního divadla inscenovaného v přírodním prostoru do kontextu předních míst, evropského divadelního léta a „objevit“ je pro náročného operního diváka.

O Jihočeském divadle

Jihočeské divadlo je profesionální divadlo, které integruje čtyři samostatně působící umělecké soubory – činohru, operu, balet a Malé divadlo (loutkové divadlo). Svá představení realizuje ve své historické budově, divadelním sále Domu kultury Metropol a ve studiovém prostoru Malého divadla. V rámci divadelního léta účinkují soubory Jihočeského divadla před Otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově. Kromě vystupování na domácích scénách působí divadlo nejen v dalších městech Jihočeského kraje, ale i v divadlech v okolních krajích. 

V současnosti uvádí Jihočeské divadlo, které je nejvýznamnějším kulturním stánkem v regionu, sezónně kolem 14 –16 činoherních, operních, baletních, operetních a loutkohereckých premiér. Jihočeské divadlo je příspěvkovou organizací města České Budějovice. Generálním sponzorem Jihočeského divadla je Budějovický Budvar, n.p. Hlavním partnerem Otáčivého hlediště Český Krumlov je Jaderná elektrárna Temelín.

Otáčivé hlediště – Technické údaje:

  • Kapacita 644 diváků
  • Celková váha konstrukce 650 t, pohon 4 elektromotory o síle 15 KW (1460 ot./min), počet kol nesoucích točnu 120 ks.
  • Od roku 1958 shlédlo před Otáčivým hledištěm přes 1 700 000 diváků 2 810 představení.
  • Stránky Jihočeského divadla: www.jihoceskedivadlo.cz
  • Zdroj: Tisková zpráva, 28. 5. 2008, Č. Budějovice

Aktuální program Otáčivého hlediště

Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 7 komentářů, poslední přidán 14.04. 2014 13:25

Reagovat na příspěvek:

Dana Dvořáčková | 14.01. 2010 11:01

Jsem proti zrušení otáčivého hlediště v Českém Krumlově-je to světový unikát a k městu neodmyslitelně patří!
D.Dvořáčková

(neveřejný údaj)

Jiřina 22.06. 2009 13:13 Odpovědět
JSME PROTI ZRUŠENÍ OTÁČIVÉHO HLEDIŠTĚ – SVĚTOVÉMU UNIKÁTU!
pražané: 06/2009 KAŽDÝ ROK JEJ NAVŠTĚVUJEME I S DĚTMI!
Pozn. Upraveno administrátorem.
Sarka 01.07. 2009 11:05 Odpovědět
Vy, kteri jste proti zruseni otaciveho hlediste, muzete podporit tuto akci vlastnim podpisem petice Pozn. Zkráceno redaktorem.
Dana Dvořáčková 14.01. 2010 11:06 Odpovědět
Jsem proti zrušení otáčivého hlediště v Českém Krumlově-je to světový unikát a k městu neodmyslitelně patří!
D.Dvořáčková
Pelikanova 21.02. 2010 08:37 Odpovědět
Jsem pro zachování otáčivého hlediště, těším se na letošní program.
Konečná 27.02. 2010 21:07 Odpovědět
Kdo aspon jednou v životě navštívil toto unikátní divadlo v zámecké zahradě Českokrumlovského zámku ví,o co bychom přišli a určitě musíme bojovat o zachování otáčivého hlediště na tomto místě.Točna patří k zámecké zahradě jako zámek ke Krumlovu.Podle mne,kdyby jí jen někam přestěhovali,
bylo by to jako by jí zrušili ůplně.Ztratila své kouzlo.
Soucek Jiri 03.03. 2010 10:13 Odpovědět
Krumlovské otocné hlediste-divadlo,může nechat
zrusit jedině BARBAR.
Jiří a Zdeňka Ulrichovi 14.04. 2014 13:25 Odpovědět
Českokrumlovský zámek byl v průběhu století dostavován. A kdo tedy určí, že půjde pryč otáčivé hlediště, které také patří k dostavbě a to velmi zdařilé. A proč se nezajímají tito lidé např. o přemostění, které bylo také postaveno později. Připomíná to zbourání na př. budovy Těšnovského nádraží v Praze, které bylo též významnou historickou stavbou. V UNESCO pracují také jenom lidé, kteří mohou být omylní. Je zapotřebí jednat a vysvětlovat
Otáčivé hlediště je chloubou nejen Krumlova, hrdost nad touto technickou památkou pociťuje spousta Čechů.

Konec výpisu článku Více jak 50 let Otáčivého hlediště Český Krumlov, id: 6020 , rubrika: Kultura a sport
Kategorie: , zveřejněn: 13.12.2016
Autor: Marie Košinová