CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Otáčivé hlediště Český Krumlov je více než půl století významným a ve světovém měřítku i ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním řešením a využíváním scénického prostoru. Bylo založené v roce 1958 a dodnes je unikátním přírodním amfiteátrem.
V roce 2008 u příležitosti 50. výročí vyšla následující tisková zpráva:
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích si v roce 2008 připomíná 50 let od zahájení provozu otáčivého hlediště – světového unikátu plenérového divadla – v zahradě českokrumlovského zámku. Každoročně se zde divákům představují soubory Jihočeského divadla – balet, činohra, opera a loutkohra. Výjimečnost jubilejní sezóny (2008) spočívá v historické účasti zahraničních účinkujících umělců. Tato sezóna se nese ve znamení otevírání se světu.
Fenomén divadla má v Českém Krumlově stále domovské právo už od středověku – právě tady se zrodila mnohokrát nová divadelní reforma i tradice. První pokus provozu točny „v malém“ se v zámeckém parku odehrál 9. června 1958 inscenací Weisenbornovy hry Ztracená tvář.
Do současné podoby prošla točna řadou konstrukčních změn, zvyšovala se i kapacita sedadel a od pohonu lidských paží, kdy točnou hýbali vojáci, se přešlo na pohon elektrický.
Existence a případná budoucí podoba Otáčivého hlediště Český Krumlov není v současné době (psáno v roce 2009) stále vyjasněna. Zaručena je Jihočeskému divadlu pouze sezóna 2009. Následná období budou předmětem řady jednání ať už na úrovni Magistrátu města České Budějovice (zřizovatel Jihočeského divadla), Městského úřadu v Českém Krumlově či Krajského úřadu Jihočeského kraje nebo řady dalších politiků, úřadů a institucí.
Letní sezóna trvá na Otáčivém hledišti Český Krumlov vždy od června do srpna. Vystřídají se zde postupně všechny umělecké soubory a složky Jihočeského divadla včetně externistů a komparsistů. Technickou novinkou sezóny 2008 byla inovace kompletního audio systému, který zaručuje konstantní vysokou zvukovou kvalitu reprodukované ale i živé hudby po celém obvodu točny.
Přestože se Otáčivé hlediště Český Krumlov spojuje české veřejnosti především s léta se táhnoucími spory o jeho existenci či zrušení, jedná se o skutečný unikát v evropském i světovém měřítku.
Princip otáčivého hlediště, zasazeného do nádherného zámeckého parku, má schopnost zaujmout na evropské letní divadelní nabídce významné místo, podobně jako velmi slavné evropské „open air“ scény – jezerní jeviště v Bregenz, či Aréna ve Veroně. Cílem uměleckého a marketingového snažení Jihočeského divadla ve spolupráci s Mezinárodním hudebním festivalem v Českém Krumlově, je začlenění operního a baletního divadla inscenovaného v přírodním prostoru do kontextu předních míst, evropského divadelního léta a „objevit“ je pro náročného operního diváka.
Jihočeské divadlo je profesionální divadlo, které integruje čtyři samostatně působící umělecké soubory – činohru, operu, balet a Malé divadlo (loutkové divadlo). Svá představení realizuje ve své historické budově, divadelním sále Domu kultury Metropol a ve studiovém prostoru Malého divadla. V rámci divadelního léta účinkují soubory Jihočeského divadla před Otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově. Kromě vystupování na domácích scénách působí divadlo nejen v dalších městech Jihočeského kraje, ale i v divadlech v okolních krajích.
V současnosti uvádí Jihočeské divadlo, které je nejvýznamnějším kulturním stánkem v regionu, sezónně kolem 14 –16 činoherních, operních, baletních, operetních a loutkohereckých premiér. Jihočeské divadlo je příspěvkovou organizací města České Budějovice. Generálním sponzorem Jihočeského divadla je Budějovický Budvar, n.p. Hlavním partnerem Otáčivého hlediště Český Krumlov je Jaderná elektrárna Temelín.
Otáčivé hlediště – Technické údaje: