CD Třeboňští pištci - Aj, růže rozvila se
(s DPH)
Na území Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko roste bezmála 400 druhů rostlin, z nichž celkem 104 druhů patří mezi chráněné (35 ohrožených druhů, 34 silně ohrožených druhů a 34 kriticky ohrožených druhů). Z hlediska výskytu jednotlivých druhů rostlin patří k nejcennějším stanovištím na Třeboňsku rozsáhlé jehličnaté a listnaté lesy, mokřadní a rašelinné louky, rašeliniště či ekosystémy stojatých a tekoucích vod.
Pro krajinu Třeboňska jsou typické rozsáhlé jehličnaté a listnaté lesy, v nichž roste řada druhů keřů a stromů, které jsou typické pro středoevropskou oblast. Místní specialitou je lokální varieta borovice lesní s rovným štíhlým kmenem, která se větví pouze ve vrcholové části. Dalším zvláštností místních lesů je výskyt borovice blatka. Porosty borovice lesní a borovice blatky tvoří na Třeboňsku rozsáhlé rašelinné lesy s největší populací rojovníku bahenního v České republice.
V listnatých lesích Třeboňska se zachovalo poměrně velké množství druhů kvetoucích rostlin, jako je například kopytník evropský, lilie zlatohlavá, vzácná vratička měsíční, hvozdík pyšný či černýš hajní. V lužních lesích či při okraji třeboňských rybníků rostou vzácné druhy, jako je ďáblík bahenní, kapraď hřebenitá anebo kapradiník bažinný.
Velmi pestrý druhovým složením se vyznačují třeboňské rašelinné a květnaté louky. Roste zde celá řada druhů, které se v současnosti vyskytují už jen na několika málo izolovaných stanovištích a jsou ohrožené úplným vyhubením. K těmto vzácným druhům rostlin patří například vstavač kukačka, hlízovec Loeselův či hrotnosemenka bílá. Rašelinné louky na Třeboňsku se také vyznačují výskytem hmyzožravých rosnatek. Kromě u nás nejrozšířenějšího druhu, rosnatky okrouhlolisté, zde rostou další dva druhy – rosnatka dlouholistá a rosnatka prostřední.
Rostlinstvo rašelinišť v Třeboňské pánvi se vyznačuje především výskytem velkého množství druhů mechorostů. K vzácným druhům mechů patří například rašeliník tupolistý anebo plstnatec rašelinný. Typické jsou také rostliny z čeledi vřesovcovitých – rojovník bahenní, vlochyně bahenní, brusinka obecná či klikva žoravina.
K dalším bohatstvím přírody Třeboňska patří pestrá květena stojatých a tekoucích vod. Vyskytuje se zde například vzácný stulík malý, dále stulík žlutý či leknín bílý. V třeboňských vodách se nachází i několik druhů masožravých bublinatek, např. bublinatka menší a bublinatka prostřední. Z mnoha druhů rdestů, které rostou ve zdejších vodách, uveďme rdest alpský, který patří do kategorie silně ohrožených druhů.
Zdroj: V textu byly použity informace z internetových stránek Správy CHKO Třeboňsko – www.trebonsko.ochranaprirody.cz