Třeboň a Třeboňsko - turistické informace

CHKO Třeboňsko

CHKO Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Najdete zde mnoho míst, která jsou příkladnou ukázkou harmonického vztahu mezi přírodou a lidskou činností.

Ochrana přírody v CHKO Třeboňsko

Chráněná krajinná oblast na Třeboňsku byla vyhlášená v roce 1979. Má rozlohu 68 745 ha.

O mimořádném významu území svědčí zařazení Třeboňska mezi biosférické rezervace UNESCO v rámci programu Člověk a biosféra již v roce 1977. 

Správa CHKO TŘEBOŇSKO

V CHKO Třeboňsko, které má celkovou rozlohu 700 km2, jsou nejcennější lokality chráněny v rámci 33 přírodních rezervací a památek, z toho mají 4 území status národní přírodní rezervace. K nejcennějším lokalitám patří tzv. přechodová rašeliniště.

Přírodní hodnoty Třeboňska

Příroda Třeboňska vyniká především neobyčejnou pestrostí biotopů. V rozmezí několika desítek kilometrů zde najdete rozsáhlé jehličnaté a listnaté lesy, zbytky lužních lesů, přechodová rašeliniště, která se svými podmínkami přibližují chladné severské tundře, teplé stepní lokality, mokřadní louky či rybníky, jejichž břehy často nahradily původní mokřadní ekosystémy.

S touto rozmanitostí úzce souvisí i mimořádná druhová pestrost především rostlin a bezobratlých živočichů, kteří se na území CHKO Třeboňsko vyskytují.

Mokřadní ekosystémy – CHKO Třeboňsko

Mezi nejvýznamnější biotopy Třeboňské pánve patří tzv. přechodová rašeliniště, která se vyznačují vzácnými společenstvy rostlin a na ně navazujícími druhy bezobratlých živočichů.

Ramsarské lokality

Třeboňská rašeliniště společně s vybranými rybníky a dalšími mokřadními biotopy oblasti jsou zařazena mezi mezinárodně významné mokřady v rámci Ramsarské konvence o ochraně mokřadů pod názvy:

  • Třeboňské rybníky
  • Třeboňská rašeliniště

Natura 2000

Natura 2000 je evropský program řídící se směrnicí Rady Evropy o ochraně přírodních  stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Tvoří ji soustava chráněných území, kterou tvoří  jednotlivé Evropsky významné lokality (EVL) a Ptačí oblasti (PO).  

Na území CHKO Třeboňsko je od roku 2004 vymezeno 17 evr. významných lokalit: Cepská pískovna a okolí, Červené blato, Hliníř - Ponědrážka, Lomnický velký rybník, Lužnice a Nežárka, Malý Horusický rybník, Nadějská soustava, Písečný přesyp u Vlkova, Purkrabský rybník a Točník, Ruda, Široké blato, Štičí rybník, Třeboň, Třeboň - střed, Velký a Malý Tisý, Žofinka, Žofina Huť.

V roce 2004 byla navíc vyhlášena Ptačí oblast Třeboňsko. Třeboňsko s více než 400 rybníky patří k mimořádně významné lokalitě z hlediska výskytu vodních ptáků, a to nejen v rámci České republiky, ale i střední Evropy. Celkem bylo na Třeboňsku pozorováno 280 druhů ptáků, z toho více než 180 hnízdících. K nejvzácnějším druhům patří orel mořský.

Síť chráněných území soustavy Natura 2000 zahrnuje zhruba 3/4 území CHKO, a to proto, že ve velké části území se vyskytují evropské prioritní druhy (orel mořský, vydra říční) a evropsky významná stanoviště (rašeliniště a rašelinné lesy).

Správa CHKO Třeboňsko

  • Sídlo Třeboň, Valy 121
  • Správa ještě spravuje národní přírodní památku Kaproun, která se nachází východně mimo území CHKO, v přírodním parku Česká Kanada.
  • Oficiální stránky CHKO Třeboňsko: www.trebonsko.ochranaprirody.cz
  • Mapa CHKO Třeboňsko
Galerie
rozbalit galerii
Komentáře
Celkem 2 komentáře, poslední přidán 03.07. 2021 21:55

Medvěd 28.11. 2020 13:05 Odpovědět
Benátky u Suhdola nad Lužnicí jsou v chráněné krajiné oblasti a bude tam zástavba podél silnice už se tam buduje veřejné osvětlení které bude svítit jen na louky. Nechápu když jsme tedy v CHKO tak proč se tam tak staví? Je to strašně smutný že něco tak krásného se ničí.
Margit 03.07. 2021 21:55 Odpovědět
Do Wellness centra se prokážete platným testem. Nebo by mělo stačit i vaše čestné prohlášení, které vyplníte na místě.

Konec výpisu článku CHKO Třeboňsko, id: 6179 , rubrika: Třeboňsko
Kategorie: , zveřejněn: 1.03.2021
Autor: Marie Košinová