Rybník Rožmberk - největší český rybník
Rybník Rožmberk je nejen největším třeboňským rybníkem, ale také největším českým rybníkem, a je proto někdy nazýván „Jihočeským mořem“. Rybníkem protéká řeka Lužnice.
Pár dat a čísel
- Katastrální území: Stará Hlína
- Katastrální výměra: 647 ha
- Plocha povodí: 1 375 km^2
- Stálý objem vody (stálý prostor): 6,30 mil. m^3
- Hráz je dlouhá 2430 m, až 10 m vysoká a u paty 55 m široká, šířka koruny je 11 m. Na hrázi rostou 150 až 400 let staré duby
- Rybník měl původně rozlohu asi 1060 ha a zaplavoval louky až na okraji Třeboně. Protože se však rybám lépe daří v mělkých vodách, bylo rozhodnuto hladinu snížit.
Rybník má dvě výpusti:
- Hlavní výpust rybníka byla vybudována podle projektu ing. Jindřicha Šimana v letech 1916 – 1918, a to v místě původní Krčínovy výpusti, zvané Hluboká. Má dvě odtokové štoly o rozměrech 1,6 × 2,2 m. Pod hlavní výpustí byla v roce 1922 vybudována vodní elektrárna s instalovaným výkonem 240 kW. Tato malá a výborně dochovaná vodní elektrárna se dvěma Francisovými turbínami je raritou, která nemá obdoby u rybničních staveb. A svědčí o genialitě Krčína.
- Vedlejší výpust, zvanou Adolfka, najdete na začátku třetí třetiny hráze. Tato výpust nahradila ve své funkci v roce 1870 původní vedlejší výpust zvanou Potěšilka. Při rekonstrukci v letech 2004/5 byly původní Krčínovy dřevěné trouby nahrazené, ale dodnes svědčí o přesné práci tesařů 16. století.
Zajímavosti o Rožmberku:
- Na konci hráze, pod nejvýchodnější částí hráze, se nachází bezpečnostní přeliv rybníka, který zabezpečuje zpomalení, rozptýlení a odvedení povodňových vod pod hráz rybníka a dále do řeky Lužnice.
- Hráz Rožmberka je i důležitou přírodovědnou lokalitou. Je porostlá mohutnými staletými duby, v jejichž dutinách hnízdí řada různých druhů ptáků. V zimě lze na Rožmberku a v jeho blízkém okolí spatřit i několik vzácných orlů mořských
- U přelivu stojí kamenný vodočet, který ukazuje výši vody v Rožmberku o povodních.
- Pod hrází jsou historické sádky, které se dnes využívají pouze při výlovu Rožmberka.
Rožmberk - přehrada na řece Lužnici
Povodňové vody Lužnice odvádí důmyslná Nová řeka. Stavbu Rožmberka plánoval již Štěpánek Netolický, ale bál se množství vody z povodí Lužnice. Jeho nástupce Jakub Krčín rybník realizoval a současně vybudoval Novou řeku, která se na tzv. Rozvodí odděluje od Lužnice a odvádí část vody z povodí Lužnice do povodí Nežárky a chrání tak rybník Rožmberk před velkou vodou.
Objem zadržované vody je přibližně 6,2 mil. m3. A o tom, že je hráz postavena opravdu důkladně, svědčí i důkaz z doby nedávné – při povodních v r. 2002 Rožmberk zachytil desetinásobek (asi 70–75 mil. m3) svého objemu, rozlil se na plochu 2300 ha, ale uchránil povodí Lužnice od větších škod. Těleso hráze vyvázlo bez poškození, zle poničen byl bezpečnostní přeliv mimo hráz. Dá se tedy mluvit spíše o přehradní nádrži než o rybníku.
Výlov Rožmberka
Výlov Rožmberka má obrovskou tradici. Poslední dobou se loví každý rok, zpravidla druhý víkend v říjnu.
Jedná se o slavnostní výlov, kterým třeboňští rybáři zahajují podzimní výlovy. Událost každoročně přiláká na hráz desetitisíce návštěvníků; je to nejvíce navštěvovaný výlov Česka.
Aktuální pozvánka na slavnostní výlov Rožmberka
Seznamte se s Rožmberkem - fotografie, videa, naučná stezka
Naše videa: dno největšího českého rybníka, pohled na právě ulovené štiky z Rožmberka
A nebo sedněte na kolo a rybník objeďte po Naučné stezce Rožmberk, a přesvědčte se sami, proč je Rožmberk první v seznamu největších třeboňských rybníků.